“Tradičný” starejší vs. “moderný” koordinátor a moderátor

Každý z nás už počul pojem starejší. Tradične by to mal byť krstný otec ženícha alebo nevesty, resp. niekto blízky z rodiny, ktorý je známi svojimi príhovormi, vtipnými komentármi a silou svojho hlasu si dokážu získať uši aj srdcia všetkých naokolo. Mal by so sebou priniesť starosvetské tradície, uvoľnenú atmosféru a kopec radosti, ktorú prenesie na celú svadobnú hostinu.

Nie každý však chce zaťažovať touto funkciou niekoho z rodiny. Preto je v dnešnej dobe úplne bežné túto úlohu prenechať profesionálovi.

Správny starejší musí byť dostatočne empatický a otvorený. Na svadbu prichádza ako prvý a stará sa o to, aby všetko prebiehalo podľa tradícií. Je nesmierne dôležité, aby si starejší s budúcimi svadobčanmi sadol ako človek. Preto je úplne nevyhnutné pre správny výber stretnutie vopred s prejdením si konkretných predstáv.

Niekto si na tradičné hry nepotrpí.

Vela súčasných párov si však nepotrpí až tak veľmi na tradíciach a pre niekoho možno “otrepaných” svadobných hrách. Pre svadobčanov je dôležité, aby všetko klapalo tak, ako si to predstavujú. Bez toho, aby s tým počas svojho svadobného dňa mali nejakú starosť. S koordinátorom / moderátorom je isté, že všetky presuny hostí budú plynulé, catering a program celkovo bude ubiehať podľa dohodnutého plánu.

Program by mal byť časovo aj vecne taký ako bol dohodnutý, aj keď to nemusí vždy byť na minútu presne. Hostia by však mali vedieť presne čo v programe nasleduje… Teda v skratke – o mladomanželov a každého hosťa by malo byť postarané najlepšie ako sa dá.

Na aké rozdiely teda môžeme medzi starejšími naraziť?

"Tradičný“ starejší

  • sprevádza tradičnými prvkami svadby ako pýtanie nevesty, rozbíjanie taniera, čepčenie
  • postará sa o hostí pravidelným prípitkom, prípadne iným občerstvením
  • môže organizovať rôzne hry, najmä podľa nálady svadobčanov a celkovej zábavy na svadbe
  • tradiční starejší sú často hudobne založení a v rámci programu Vám radi aj zaspievajú, prípadne zahrajú na nejaký hudobný nástroj. 

“Moderný” moderátor/koordinátor

  • zastáva rolu kompetentnej osoby, na ktorú sa každý hosť môže obrátiť s prosbami
  • koordinuje ľudí pri prípadných presunoch
  • dozerá na kompletný priebeh programu
  • moderuje jednotlivé časti svadby
  • kontroluje jednotlivých “dodávateľov” ako catering, hudobných hostí, bar a pod. 

Jazykové zdatnosti

Aj na Slovensku je organizovaných nespočetne veľa medzinárodných svadieb, kde je potrebné zabávať či koordinovať hostí mnohých národností. Nemusí ísť len o národnostne zmiešaný pár. Často sa stane, že pár žije v zahraničí, prípadne pracuje v medzinárodnom kolektíve a na svojej svadbe majú zahraniční hostia značné zastúpenie. Preto aj jazykové zdatnosti už v dnešnej dobe hrajú dôležitú rolu pri výbere starejšieho.

Pri výbere medzi tradičným starejším a moderným moderátorom/koordinátorom je dôležité si uvedomiť hlavne stavbu vašich hostí. Či na svadbe plánujete mať skôr starších rodinných hostí, ktorí si potrpia na tradície alebo je väčšina hostí mladých, pri ktorých chcete mať istotu, že všetko klape ako má a každý hosť sa cíti komfortne a k dokonalej zábave im nič nechýba. Aj keď vhodne vybraný starejší je vždy veľkým plusom, v prípade, že máte šikovného DJa a dostatočne veľa iného programu, túto funkciu vie často pokryť aj sám DJ. 

Oslovte nás a radi Vám poradíme s výberom toho najvhodnejšieho starejšieho práve pre Vašu svadbu. Či ide o dilemu tradičný versus moderný, jazykové zdatnosti, regionálne rozdiely, s našimi skúsenosťami sa s Vami podelíme.