Svadobný DJ alebo kapela na svadbu

Mnoho budúcich mladomanželov rieši otázku – svadobný dj alebo kapela na svadbu? Záleží od veľkosti svadby a dostupných financií. Všetci sa zhodneme, že živá hudba dáva zážitku zo svadby úplne iný rozmer. Či už ide o podmazovú hudbu k obradu, svadobnej hostine alebo k živému vystúpeniu v rámci večera (párty).

Priam (kruciálny) je však vhodný výber hudby. Premyslite si, aké je zloženie Vašich hostí a v akom priestore.

Malé svadby (do 50 ľudí):

Veľa malých svadieb preferuje na svadbu čisto DJa. Ako vsuvka do programu však môže byť pri malej svadbe zážitkové komorné interaktívne vystúpenie interpreta napríklad len v doprovode gitary či klavíra.

Ak by išlo o svadbu s menším priestorom, respektíve s priestorom, kde je potrebné dodržiavať určitú hlasitosť a vy aj napriek tomu chcete mať k dispozícií živú hudbu na svadbu, stále je tu možnosť “acoustic” verzie jednej z našich kapiel. V tejto verzii nahrádzajú štandardné nástroje akustické gitary a perkusie. Repertoár je tak ladený komornejšie, ale zároveň stále dostatočne energický na roztancovanie všetkých hostí.

Stredné a veľké svadby (50 a viac hostí):

Najobľúbenejšou kombináciou je párty kapela + DJ, kedy kapela odohrá niekoľko vstupov počas večera. Kapelu takto môžeme nazvať čerešničkou na torte v rámci zábavového programu. Pred kapelou, medzi jednotlivými vstupmi a po skončení kapelu dopĺňa zohratý DJ. Pri väčších svadbách, ak to napríklad dovoluje aj priestor (časovo, dispozične aj finančne), si vieme predstaviť aj trojkombináciu moderná párty kapela, doplnená v prestávkach, alebo v inej miestnosti folklórnym súborom s dohladom DJa. K rozdielom si niečo povieme v nasledujúcom bloku.

Tradične alebo moderne?

Pri predstave svadobná kapela si bohužiaľ ešte stále na Slovensku veľa ľudí predstaví karaoke speváčku v doprovode pána v rokoch za synťákom, púšťajúc si podmazy šlágrov od Dlouhej noci až po Despacito, čo je ich najhorúcejšia novinka od čias DJ Boba, hrajúc od večere do štvrtej rána.

V súčasnosti si môžeme pod pojmom tradičná kapela predstaviť napr. cymbalovku alebo iný folklórny súbor hrajúci ľudové piesne. Pre milovníkov ľudových motívov je vynikajúca kombinácia takéhoto folklórneho súboru a DJa. Pri výbere však zvážte, či väčšina Vašich hostí obľubuje ľudové piesne.

Kapely v našom portfóliu predstavujú skôr modernejší prístup. Naše kapely sú highlightom zábavy, čo v kombinácii so zohratým DJom spraví párty časť svadby nezabudnutelným zážitkom. Naše kapely disponujú  programom celkovo napríklad 120 minút čistého hracieho času, čo sa dá rozdeliť do dramaturgicky vystavaných vstupov počas večera. Myľná predstava niektorých ľudí je, že ak si na svadbu objednajú kapelu, DJa trebať nebude. Ak Vám nejaká kapela povie, že bude hrať celú noc, garantujeme, že sa to odrazí na jej kvalite. Nieje v sile žiadneho hudobníka podávať 100% výkon niekoľko hodín za deň. Ak chcete mať kapelu ako zážitok, na ktorý nezabudnete, toto nieje cesta.

Kapela na svadbu sa začína v našich končinách, tak ako to je napríklad v USA, stávať pomaličky štandardom. Ako radi vždy spomíname: Menovateľmi úspešnej svadby sú dobrá hudba a dobré jedlo! Nezanedbajte teda ich výber.

“Ak chcete mať z kapely zážitok, nehladajte kapelu, ktoré Vám budú hrať bez prestávky od večere do rána. Dobre a dlho jednoducho nejdú fyzicky dokopy.” 

Jana - svadobná koordinátorka